Wątek: Już wkrótce™... banlista październik 2014 - przemyślenia, złudzenia i marzenia  (Przeczytany 6146 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Leo

Serdecznie witam panie i panowie. Oto kolejna okazja do rzeczowej dyskusji na temat zbliżającej się banlisty (oraz narzekania na temat obecnej listy, mety czy też ogólnie YGO :P). Do czego służy ten temat? To chyba dosyć oczywiste... niemniej jednak przypomnę, gdyby nie było to nadal dostatecznie oczywiste. Zasadniczo podajemy tutaj swoje typowania odnośnie zmian pozycji kart na banliście (najlepiej wraz z jakimś chociaż średnio logicznym wyjaśnieniem). Możemy również sobie ponarzekać na obecną bańkę lub tez po prostu bawić się w tzw. "rżnięcie głupa" lub "struganie wariata" czego osobiście nie polecam (loża pajaców szybko się zapełnia!). Proszę jedynie o trzymanie odpowiedniego poziomu dyskusji. Piszcie jakbyście uczestniczyli w rozprawie sądowej, a nie w ustawce na blokowisku! :P Dyskusję uważam za otwartą!
_______________________________________

Ze względu na dosyć dużą częstotliwość zmiany banlisty ciężko jest tak naprawdę przewidzieć co znajdzie się, w którym miejscu. Kolejne bańki zmieniają się równie często co wydawane są główne dodatki do gry, co utrudnia trafne typowania ruchów kart na bańce. Nowych brokenów rodem z DUEA raczej żadna siła nie powinna ruszyć, jednak karty nieco starsze (PRIO oraz DOL) sa już w zasięgu niewidzialnej ręki F/L. Oto moje typy odnośnie październikowej banlisty:

FORBIDDEN (0):

>< (nic chyba nie psuje gry na tyle mocno, żeby tu wylądować?)

LIMITED (1):

Artifact Moralltach - bardzo podoba mi się podejście OCG odnośnie tej karty. Myślę, że limit sprawi, że będzie grana już tylko w czystych deckach na artifactach, a nie jako pseudo-engine.
Dark Magician of Chaos - loopy z nim to przeszłość. Wiekszość potężnych spelli gnije na banie. Na próbę.
Sangan - Wraz z wyjściem Burning Abyssów, obecność Sangana w sekcji Forbidden jest jeszcze bardziej zastanawiająca. Chyba nie ma już zbyt wielu decków potrafiących abusować pojedynczego Sangana? Myślę, że na próbę może iść na 1.
Judgment Dragon - smok-hultaj. Dawniej jedyna win condition lightswornów. Obecnie mają jednak dostęp do innych opcji - lightraye, e-dragony czy nawet własny synchro z silnym efektem. Limit JD z pewnością ukróci głupawe OTK do jakich dochodzi podczas dueli z LS.
Soul Charge - karta znana przez wszystkich, budząca mieszane uczucia. Lubiana przez wielu i znienawidzona przez jeszcze więcej osób. Pierwszoturowe super-setupy oraz kllucz do sukcesu Infernity. Na bana imho nie zasługuje przez swoje ograniczenia i "koszt" w lp. Myślę, że limit do 1 to odpowiednie miejsce dla tego potwora designu.
Skill Drain - niby nie floodgate, ale jednak zazwyczaj karta typu "MST or die". Szalenie męcząca w g1, po sajdzie jakby już mniej, jednak wciąż robi zbyt wiele (zwykle wyłącza z obiegu lwią część kart w dużej ilości decków). Myślę, że nikomu (oprócz garstki degeneratów ;D) nie będzie tej karty żal w przypadku limita.
Vanity's Emptiness - karta łatwa do obejścia - zwykle nie trzeba nawet MST, jednak... wciąż niezmiennie upierdliwy floodgate uzywany w podobny sposób co niesławny Royal Oppression - najpierw wysyp, potem lockdown.

SEMI (2):

Dandylion - Poczciwy Dandylion., Ni to lew, ni to kwiatek. Chyba już przestał być jakoś szczególnie niebezpieczny. Plant Synchro i tak niewiele zwojuje w mecie gdzie szaleją Shaddole czy Satelity.
Book of Moon - na próbę. Karta bardzo elastyczna i uniersalna. Stopuje różne playe, choć sama w sobie nie generuje przewagi. Jary na banie więc chyba nikt nie wykorzysta tego do żadnych głupot. xD
One for One - odkąd Infernity przestały bawić się w synchro, 1-4-1 całkowicie zniknął z gry. Chyab już tylko jakieś mało ważne decki pokroju Piper Chaosa potrafiłyby zrobić użytek z tej karty.
Sacred Sword of Seven Stars - Smoki są na limicie, a kartę samą w sobie i tak można odpalić raz na turę. Myślę, że gry to nie popsuje. ;o
Reckless Greed - dobranie 3 to jak trafienie szóstki w totka - rzadko, ale zdarzyć się może. Zazwyczaj kończy się wygraną z mega-przewagą. Na 2 już nie jest aż tak spektakularnie mocna, ale też nie czyni to tej karty zupełnie beznadziejną.

Unlimited (3):

Chaos Sorcerer
Magician of Faith
Summoner Monk
Tragoedia

Za słabe, żeby je dłużej trzymać na liście. Z tego wszystkiego tylko Monk i Sorcerer są grane, ale i tak tyłką nie urywają. Ot, po prostu solidne karty.
___________
To chyba tyle. Standardowo już lud żądny krwi dopomina się głowy BLSa oraz hitów dla nowych decków. Pierwszego chyba już nie zbanują dla zasady, a nowych kart nie tkną, bo... są nowe :P
Tyle ode mnie. Wasza kolej! ;D

EDIT:  Z uwagi na wysoką popularność tego typu zabaw, załączam wasz ulubiony ranking.
Przed państwem: LOŻA PAJACÓW!
(kliknij aby pokazać/ukryć)

« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień, 2015, 23:29:13 Izorist »

j4

przy takich krótkich formatach
bańka koło c***a mi lata

grabczas

Soul Charge out.

Z rzeczy mogących mnie zakwalifikować do ankiety o beton tematu:

Oddajcie mi Macro Cosmos i Dimensional Fissure, chociaż na 2 no... ;(

Izorist

Gale na 2?

Kanashimi Tomo

A co mi tam :
Free Chaos Emperor Dragon, bo ludzie i tak grają Veilery, BTSy, Black Horny i inne shity, a Prio nie żyje, so w/e xDD

EDIT : Screw that Jona xD
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień, 2014, 06:02:26 Fallen Angel Tomo »

jona

A co mi tam :
Free Chaos Emperor Dragon, bo ludzie i tak grają Veilery, BTSy, Black Horny i inne shity, a Prio nie żyje, so w/e xDD

Ale wiesz, ze go mozna Eclipse Wyvern wyszukac, nie?

Kuzuryu DaimyojinBanned
Macro CosmosDimensional Fissure
Zabijają za dużo decków, a konami chce byśmy kupowali dalej.

Limited:
Elemental HERO Stratos
Wiadomo dlaczego.

Rescue Cat
Bo chce jedno kartowe + 5 do madolche z tiarą w polu.

Yata-Garasu
Musi dojść do ataku, co może być trudne.

Magical Scientist
Soul charge na 3 to czemu to nie może być na 1.
Przecież to gorsze nawet jest bo veiler i fuzje zajmują miejsce w extra.

Destiny HERO - Disk Commander
Kto to by grał po za hero i piper chaosem?
Przypominam że to lvl 1.

Sinister Serpent
Burning abysy i tak nadużywają discardu jako kosztu.

Ultimate Offering
Gadgety i madolche chcą otkować :D

Wind-Up Carrier Zenmaity
Z jednym się nie da zloopić.

Skill Drain
O ile kocham maleficki, to jak to ktoś wcześniej powiedział. MST albo scoop.

Lavalval Chain
Bo trzeba ukrócić infernity jakoś.

Vanity's Emptiness
Bo tak i koniec.

Kaiser Colosseum
O ile chciałbym to na banie widzieć to o tyle nie jest nie do obejścia.

Black Rose Dragon
O ile karta sama w sobie ma wymagania to o tyle mathemagik i felicja (lumina i raiden) mogą robić z nią rozpierdol.


Semi-Limited

Black Luster Soldier - Envoy of the Beginning
Bo lubię chaosy i spuszczać blsa na twarz.

Divine Wind of Mist Valley
Harpią się też coś należy.

Dragon Ravine
Czemu to chociaż na 2 nie może być.

Monster Gate
Najpierw na 2, a później na 3

Infernity Barrier
Zabrałem im 2 chainy to czemu nie mogą chociaż po blokować.

Traptrix Myrmeleo
Bo skoro stratos gnił na banie to niech chociaż to na semi dadzą

Artifact Moralltach
Bo na jeden to za mało.

Wall of Revealing Light
Po za hope for escape to to wielkiego zastosowania już nie ma.


Unlimited


Advanced Ritual Art
Wychodzi nowy ultimate herald więc miało by sens

Reasoning
Czemu nie.  (można by tego użyć w shaddolach bo tak czy tak ma się coś z tego)

Hieratic Seal of Convocation
Bo hierat nie widział dużo gry a z windą na polu i tak nie zobaczy.

Final Countdown
Skoro burn będzie mniej grywalny przez ddd to chociaż niech ten degenerat się pobawi.


 ;D ;D ;D

Belizariusz

Leo taki ładny temat założył, to aż żal by było się nie wypowiadac :)

BAN:

Soul Charge - oczywisty ban, mimo, że raz ty zaplusujesz oppa tym, raz on ciebie a jeszcze innym razem przeciwnik da szansę wykazania się dla Number 82: Heartlandraco poprzez nieumiejętne używanie szarży. Jeśli mielibyśmy utrzymywac w mecie takie karty, to równie dobrze można by dac na limita Pot of Greed zgodnie z sugestią Hobana

LIMIT:

spodziewam się zejścia czegoś zgodnie z kazusem Goyo Guardian. Było dużo obaw ale Goyo w końcu mety nie połamał, raczej wprowadził jej dodatkowy koloryt i w końcu grywalne Sync 6. IMO konami pójdzie za ciosem i przyjdzie pora na grywalne Sync 9. Zgadniecie? Trishula, Dragon of the Ice Barrier. W mało którym decku jest możliwosc jej wystawienia, myślę, że limit jest fair enough ale oczywiście możecie się nie zgadzac :))

JD - Leo przytoczył dosc argumentów, ta karta jest zbyt głupia, żeby byc na 3 a LS sobie poradzi bez niej czy raczej z nią w charakterze Final Bossa a nie ziomka co wchodzi po dwóch turach i mówi "pay 1000: win the game"

Elemental HERO Stratos - tyle stratosopodobnych rzeczy w mecie, Deneb lata jak szalony co turę, naprawdę myślę, że Stratos krzywdy mecie by nie zrobił a fanbojom EHero dałby szansę pograc na poziomie kompetetywnym póki nie wyjdzie SD. Wiem, że zbliża się Elemental HERO Shadow Mist ale Stratos jest po prostu dobrym potworem i w takim charakterze potrzebuje go Ehero a nie jako setnej szukajki do herosów

Artifact Sanctum/ Artifact Moralltach - Splashowalne Raigeki break na +1 mimo latających BTSów wciąż zbyt mocne, limit morala w OCG jak widac podziałał częściowo, u nas chyba jednak trafniejsze będzie zlimitowanie Sanctuma. Takiego karty to zło.

Nie zdziwiłby mnie też kolejny hit w mermaila, deck szaleje dalej mimo hitów co bankę. Decki takie jak sylvan czy infernity prawdopobnie nie wytrzymają clashu z nową metą, zwłaszcza bez Soul Charge ale gdyby jednak charga nie zbanowali to liczę na:

Sylvan Charity - cios w konsystencje, typowo dla konami, zmniejszałoby to szansę na 1st turn frenzy w stylu 2 felgrandy i emptiness.

Lavalval Chain - w zdrowych deckach i tak nie używa się więcej niż jednej sztuki :)) poza zombie no ale czasem trzeba oberwac rykoszetem bo inny deck narozrabiał(jak dragunity)

Kaiser Colosseum / Vanity's Emptiness - bo locki nie są zdrowe dla gry. Liczę jednak bardziej na limit Kaisera bo używanie Emptinessa wymaga chociaż skilla trochę :))

SEMI:
DAD? Nie? OK :( To może chociaż BOM :)

Unli:

Najwyższa pola wyzwolic Chaszcza, i tak w niewielu miejscach będzie grany na 3 so w/e.

Jak coś mi się przypomni to dopiszę :)« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień, 2014, 02:00:01 Belizariusz »

Leo

Spodziewałem się zobaczyć odważne i kontrowersyjne opinie, jednak nie tak szybko. Nie zawiedliście ;D
Ale żeby Gale'a dawać na semi? D:

Lampart

Kuzu top 1 w nieistniejącej loży pajaców :)

Regis

W sumie nie widzę powodu, bySoul Charge miało zasiąść w innym miejscu niż na banie. Ostatnia banka to było tylko odroczenie wyroku. Pomijam już fakt, że za nieco ponad miesiąc wychodzi u nas Quasar, a w jego przypadku Szarża nie będzie niczym innym jak Lavalowym Rekindlingiem. Tak poza tym to jak już Leo pisał- chyba nie ma niczego co na srogiego przysłowiowego Forbiddena by zasługiwało.

Limit:

- W sumie zgadzam się z Belim jeśli chodzi o Triszkę. Kolejny broken dla Shaddolli zawsze na propsie, z drugiej natomiast strony nie pospamuje się nią bezmyślnie jak to miało miejsce w legendarnym Plancie, czy starym synchro Infernity (tym bardziej w przypadku tego drugiego bez Bronka). Na spróbowanie, tym bardziej, że uniwersalnej dziewiątki póki co nie ma.

- Artifact Moralltach- wszystko już chyba zostało tutaj powiedziane, natomiast z Sanctumem bym się wstrzymał, chociażby ze względu na fakt, że jego ucięcie zaszkodziłoby pure Artifactowi.

- Judgment Dragon- na limita w pełni zasługuje natomiast jakoś nie chcę mi się wierzyć, że tam się znajdzie. On ma syndrom BLSa- niby wszyscy wiedzą, że powinien gnić na banie, jednak nic się z tym nie robi. Taka sama sytuacja z JD na limicie. LS nigdy wcześniej w historii nie maił aż tylu samodzielnych broken gamewinnerów jak w chwili obecnej więc tym bardziej ucięcie smoczka jest jak najbardziej uzasadnione.

- Dragon Ravine- moim zdaniem chyba jedno z największych nieporozumień na bance w ostatnich czasach. Rulery i tak połowę swojego stuffu mają na banie/limicie, a dzięki tej karcie wersja z Dragunity zyskałaby odrobinę miłości. Później i tak nalezy się temu unlimit.

Semi:

-Sacred Sword of Seven Stars- w sumie sytuacja podobna jak wyżej Ravine.

Unli:

- Chaos Sorcerer- i tak już zbyt długo siedzi w złym-semi-miejscu. Zbalansowana karta, też trochę na siłę swego czasu przez Chaos Dragony na tą bankę trafiła (niesłusznie), a i tak nie ma obecnie decku, w którym mogłaby błyszczeć.

- Tragoedia- w sumie sytuacja jw.

- Magician of Faith- i tak tym nikt nie gra


Ani Stratosa ani Monków bym nie ruszał. Mimo iż do Hero SD jeszcze daleka droga i Stratos będzie miał jeszcze okazje do zostania odbanowanym w celu promocji ww. SD to jednak uważam, że nie ma co się z tym spieszyć.


No i oczywiście najwiekszych raków Shaddolli i tellarknightów nie ruszą, bo za wcześnie.
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień, 2014, 08:49:52 Regis »

Soul

Nie chce mi się już robić list, bo to tylko wypisanie nowych brokenów w zamian za poprzednie brokeny, które już nie są takimi brokenami w oczach graczy, chociaż nadal są broken. Jak pisałem na CFY, zależy mi głównie na dwóch kartach.
Cytuj
A, i abstrahując od solidnej porcji głupot, chciałbym wyrazić swoje przekonanie, że ci co chcą widzieć Soul Charge w sekcji innej niż Forbidden, robią to źle.

I nagle wszystkie dobre decki przed DUEA tracą jakąkolwiek rację bytu. Przed DUEA trochę grałem na DN i Skill Charge decydował o wyniku najmniej 50% gier. To uwali też Satele więc będzie BA i Shaddoll format...

I BLS. Nie grałem dużo post DUEA, ale te skillowe Shaddoll mirrory najczęściej rozstrzygają się przez dociąganie BLSa lub lock Emptinessem, a poza tym to wystarczy nie grać jak retard.

Floody są idiotyczne, ale z drugiej strony czym kontrować te nowe, sprawiedliwe decki... Ale jest ich teraz trochę za dużo i zwłaszcza te najbardziej broken, np. Rivalry powinno być obcięte. Większość floodów jest przynajmniej słaba post setupie oppa, Rivalry czy Gozen nie.

Teraz full retard mode: imo Shaddoll Fusion powinno iść na 0 wraz z wyjściem nowej fuzji / dostać erratę na niewysyłanie z decka, jedna karta yugioh blokuje możliwość grania w karty większości talii, seems fair, katastrofalny design. A w tym decku nie ma za bardzo co innego obcinać.

Do tej pory nie miałem w ręku BA, ale wystarczy popatrzeć na DN. Nie trzeba być geniuszem, by dojść do wniosku, że TGU nie jest zbytnio sprawiedliwa. Poza tym PWWB to best trap w grze w każdym formacie w którym można go zbytnio abusować i już dawno powinien siedzieć na liście, ale niektórym brakuje wyobraźni.

Leo

Shadollom można jeszcze polimitować fuzje - wtedy Shaddoll Fusion przestaje być tak strasznie abusowana. ściągnij tą jedną Windę i jednego Constructa, a raczej więcej ich nie zobaczysz w tym samym duelu. Banowanie SF tylko dlatego, że jest Polimerka na sterydach to imho głupi pomysł. Imho limit byłby w sam raz (i tak mają dostęp do Super Poly oraz kolejnej quick-play polimerki w nowym secie.

O banie BLSa można zapomnieć - skoro nie ruszyli go podczas zeszłorocznej wrześniowej czystki, to teraz też nigdzie się nie wybiera. ;D 

TGU? Poza searchowaniem BA nie robi raczej nic rażąco niesprawiedliwego. Rank 3 jak były średnie, tak dalej są. To, że oberwała semi za czasów DinoRabbita, nie znaczy, że powinna oberwać również i teraz. Wtedy przynajmniej było to uzasadnione, a teraz? Bo pozwala zaplusować raz czy dwa? Engine TGU+BA i tak szybko się zużywa.

Z PWWB mógłbym się zgodzić, bo karta jest właściwie grana tylko wtedy kiedy discard nas zbytnio nie boli (czyt. kiedy koszt tak naprawdę nie jest wadą, a zaletą) ;o

Chichotek

To tak:

Skill Charge na 0 - gdyby nie satelle na 1x by mógł być (bo robi jako dead draw albo win (to samo można było kiedyś powiedzieć o heavym, DH, TT etc.)

Shaddoll Fusion - Errata na wysyłanie jako koszt i może sobie siedzieć na iluś tam ... tak to sry ale z jednej karty fuzja + plusy z tego co wysyłasz stanowczo nie.

PWWB - na 1x, skoro CED jest na 1x... a PWWB robi chore teraz plusy z BA to sorry ale nie. (jednak BA to nie drugie Fabledy które ssały)

Emptiness na 1x - sorki ale druga Opresja to z lekka przesada.

TGU na 1x - zgadnijmy dlaczego... hmmm... searchowalny rank 3 dla BA? - coman.

Tego nie ruszą ale:
Deneb na 1x... RotA na 2x + Deneb na 3 - coman.
Winda na 1x - nie jest fair kartą, a jedną ściągnąć ne jest aż tak trudno.Belizariusz

Na pewno rozmawiamy o tej banliście skoro niektórych ponosi wyobraźnia i banują lub zmieniają w Polymerization Shaddoll Fusion ? :))

i co to za nowa moda erratowac karty w kilka miesięcy po wydaniu, od kiedy banlista tak działa?

Izorist

ostatnio Konami pokazuje, że erraty to nie tylko relikt przeszłości ;P
Shaddoll Fusion powinno działać jak Chain Material (chodzi mi o fragment z banishem)
czy muszę przypominać jak powaloną kartą jest Chain Material?
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień, 2014, 14:15:29 Izorist »

Soul

Nigdy nie ogarnę czemu ludzie wolą limitować idiotyczne karty zamiast je banować, albo skracać X innych kart zamiast rozwiązać problem. Będziecie odczuwać mniejszy dyskomfort przegrywając grę przez Skill Charge po 5, gdy ten będzie na limicie?


A ad TGU to jest +2 jeśli się zresolvuje, search następnej i to nie uwzględnia dodatkowych plusów z millu dantego. Taka Madolche Anjelly tylko że w lepszym decku, jak będzie trzeba podcinać BA, to niby co innego.
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień, 2014, 15:22:26 Soul »

West

Forbidden:
Shaddoll Fusion - niemożliwe, ale na następnej bance chętnie bym zobaczył bo fuzja za 1 + zrzut 2 shaddollów i do tego mamy mnóstwo kart które wracają ją na rękę. IMHO limit nie pomoże bo jest wyszukiwana.

Tak więc nie widzę niczego co zasługiwało by na bana.

Limited:
Soul Charge - bo w jednej sztuce nie będzie już tak toksyczna, nie będzie dobierana co grę i często może zostać dobrana za późno.
Reinforcement of the Army - jeszcze niedawno była na limicie, semi nie było dobrym pomysłem (pomijając kwestie finansową Konami)
Gateway of the Six - samuraje i tak teraz wiele nie grają a aktualna meta i tak jest chora bo shaddolle, bo tellaknighty. Na spróbowanie.
Dragon Ravine - rulery i tak są na limicie więc nie zaszkodzi zbytnio
Dark Magician of Chaos - j.w.
Judgment Dragon - jak już zostało podane przez kolegów wyżej

Semi-limited:
Gorz the Emissary of Darkness - mało co nim gra i jakiś super op też nie jest
Book of Moon - nie generuje minusów oppowi, za to pomaga w zatrzymaniu zagrania, karta bardzo fair
Dandylion j.w.
Artifact Sanctum - to właśnie on nas najbardziej boli, nie moraltach, semi z kolei nie ubija pure artifacta

Unlimited:
Magician of Faith
Chaos Sorcerer
Advanced Ritual Art
Reasoning
Do wszystkich czterech j.w.
Summoner Monk - bo go lubię :P
Gold Sarcophagus - rulery na limicie, żadnych chorych zagrań z tym nie zrobisz, to + leviair też nie jest teraz jakieś op w porównaniu do tego co robią Shaddolle/tellaknighty

To jak zasłużyłem na wejściówkę do loży?  ;D
GieHa

Zasłużyłeś,bo Gold Sarcophagus + Necroface = Mill Deck się cieszy ;D

Leo

Cosik łupie mje w ksyzu. Może to tylko te zmiany pogody, a może Witch of the Black ForestSangan wreszcie wracają na 1. ;o

Soul

Skoro łupie cię w krzyżu to prędzej Zenamity lub Shock Master ;D.

Lampart

Shock master a w następnym dodatku money cards star seraphy za milion dolców

Razmus

moje złote ręce czują, że Konami odbanuje shock mastera i trishulę albo brionaca + sanctum pójdzie na limita bądź semi, a Konami w niedalekiej przyszłości wyda Scepter i Krzesełko w premium tinie może ;D

Fifi


Kuzuryu Daimyojin

A właśnie Book of Moon na Bana bo trap stunem tego nie zatrzymam.

Link sponsorowany
 

Podobne tematy Yu-Gi-Oh!

  Temat / Zaczęty przez Ostatnio
Ostatnio 22 Sierpień, 2013, 01:42:49
Izorist
Ostatnio 21 Październik, 2015, 13:45:33
Regis
Ostatnio 20 Październik, 2018, 08:16:15
UnicroN
Ostatnio 21 Październik, 2018, 16:45:39
Entelarmer
Ostatnio 01 Październik, 2019, 04:53:09
Kanashimi Tomo