Poradnik dla początkujących
Co i gdzie kupić na początek?
Czas na inwestycje!
Standardowe pytanie, które pada z ust niemal każdego początkującego to "Co kupić na początek?" i "Ile potrzebuję na to pieniędzy?". Na początek odpowiedź na pierwsze pytanie:
na początek nie kupuj nic! Dokładnie ustal co chcesz kupić i sprawdź czy starczy ci na to środków. Niech twoje inwestycje będą przemyślane, nie marnuj pochopnie pieniędzy. Lepiej się poradzić i spędzić trochę czasu na testy i dokładne określenie swoich potrzeb, niż kupić deck, który po miesiącu czasu będziesz chciał sprzedawać, by móc kupić inny.
W Yu-Gi-Oh masz olbrzymi wachlarz możliwości jeśli chodzi o wybór talii. Przy jej doborze musisz zwrócić uwagę na parę aspektów:
1) Grywalność talii: jeśli chcesz osiągać dobre wyniki na turniejach, to ważny jest dla ciebie poziom grywalności danej talii. Zawsze jest pewna ilość talii dominujących, lepszych od pozostałych.
Zajrzyj do działu Deck Strategy, aby przeczytać o najlepszych taliach i zapoznać się z ich standardowymi decklistami, a w temacie State of the Game dowiedz się, co jest aktualnie na topie, a co jest wystarczająco grywalne! Warto jednocześnie zaznaczyć, że jeśli chcesz być posiadaczem najlepszych talii, to musisz się przygotować na konieczność częstych ich zmian, ze względu na uaktualnianą Forbidden and Limited List (banlistę), która ma na celu osłabiać najlepsze decki danego formatu, aby zapewnić jakąś rotację talii w metagame.
2) Osobiste preferencje: czyli w skrócie: czy styl gry danej talii Ci odpowiada. Jeśli nie posiadasz dużych zapasów gotówki, to najprawdopodobniej pierwszą talią, którą zakupisz, będziesz grał dość długo. Warto, żeby podobał ci się jej styl. Osiągane wyniki są ważne, ale liczy się też zabawa i satysfakcja ze zwycięstw. Dobrze by było, aby Twój wybór nie padł na talię bardzo linearną (abyś mógł rozwijać się jako gracz grając nią), ale też żeby nie była zbyt trudna dla początkującego. Zanim dokonasz zakupu, pograj różnymi taliami, zobacz z którą najlepiej się czujesz.
3) Czynnik cenowy: Nie trzeba wydawać tysięcy złotych, żeby mieć dobry deck. Aby złożyć KOMPLETNĄ i najlepszą z dostępnych talii trzeba co prawda wydać dużo hajsu, ale zwykle niektóre droższe karty da się zastąpić lub pominąć, bo nie są aż tak istotne i nie wpływają znacząco na działanie całej talii. Bez posiadania około 300 złotych ciężko będzie Ci złożyć coś sensownego.
Aby wycenić karty po prostu wpisz ich nazwy w wyszukiwarce na górze strony, znajdziesz tam średnie ceny na rynku amerykańskim i europejskim.
Co kupować?
Na rynku karty można kupić pod różnymi postaciami takimi jak Starter Decki, pojedyncze booster packi, bądź też całe boxy boosterów. Wszystkie te, które wymieniłem dla początkującego, a także ogólnie z ekonomicznego punktu widzenia są nieopłacalne! Powinny interesować cię jedynie Structure Decki i single.
Czym są Structure Decki? To zestawy 40 kart, powiązanych bezpośrednio z jednym typem talii. Cena pojedynczego nie przekracza zwykle czterdziestu złotych. Karty w nich są tak dobrane, iż
zakup trzech sztuk danego Structura od razu daje ci możliwość skompletowania praktycznie gotowego do grania decka. Czasem będzie koniecznie dokupienie pojedynczych kart. W Structur Deckach można znaleźć również tzw. staple, czyli karty, które mogą ci się przydać bez względu na to, jaką talią będziesz chciał grać w przyszłości. Oto przybliżona lista kart, które (na ogół) nie kosztują dużo, a nadają się do bardzo dużej ilości talii:
Maxx "C"Book of MoonDark HoleMystical Space TyphoonRaigekiTwin TwistersUpstart GoblinBottomless Trap HoleCompulsory Evacuation DeviceSolemn WarningTorrential TributeVanity's EmptinessKarty wydawane ostatnimi czasy w Structurach są naprawdę dobre, także wydając niedużą kwotę, będziesz w stanie od razu rywalizować na poziomie, nie staniesz się chłopcem do bicia. Oczywiście Structure Decki można podzielić na te lepsze i gorsze. Te najbardziej aktualne będą w miarę regularnie wymieniane w dalszych postach tego tematu.
Zakup Structure Decków to najprostszy sposób na wejście do gry!Drugą dobrą opcją na zdobywanie kart jest zakupienie singli od innych graczy lub ze sklepów. To jedyna sensowna opcja gdy chcesz złożyć talię wokół której nie wydano Structure Decka. Jest to raczej konieczność, jeśli porywasz się na najlepsze talie w grze. Tak również skompletujesz swój Extra Deck o którym teraz słów kilka.
Extra Deck jest kluczem do dużej części talii w Yu-Gi-Oh!, bez niego często ani rusz. Przeglądając decklisty na pewno zauważysz, że talie oparte na zupełnie innym typie, mogę mieć bardzo zbliżone do siebie Extra Decki, co wynika z tego, że dużo dobrych potworów Synchro i XYZ jest "generic", tj. składa się je z dowolnego potwora + tunera w przypadku Synchro lub potworów o takich samych poziomach w przypadku XYZ. Niektóre ze stapli XYZ i Synchro niestety trochę kosztują, część dostaniesz jednak za symboliczne 5 do 10 zł. To właśnie skompletowanie Extra Decka pochłonie zapewne najwięcej Twoich funduszy. Karty te jednak na pewno przydadzą ci się jeszcze w trakcie Twojej przygody z Yugim. Dobrze jest mieć zestaw najlepszych kart do Extra Decku na półce. Wówczas jeśli np. Twoja talia opiera się na XYZ Rank 4 i masz do niej pełny Extra Deck + inne staple, możesz niewielkim kosztem złożyć inny deck, który opiera się na korzystaniu z Rank 4.
Do czego zmierzam? Możecie zaoszczędzić i wybrać talię przy której unikniesz potrzeby kompletowania Extra Decka, ale zaprawdę, zaprawdę powiadam Wam: złożenia Extra Decka nie unikniecie, więc kompletujcie, gdy macie ku temu sposobność. Na karty do Extra Decka zawsze jest popyt, więc jak będziecie potrzebować gotówki, to będziecie mogli je sprzedać i odzyskać dużą część poniesionych wydatków.
Xyz | Synchro |
RANK 1: Ghostrick Dullahan Slacker Magician
RANK 2: Cat Shark Daigusto Phoenix Gachi Gachi Gantetsu Herald of Pure Light Sky Cavalry Centaurea
RANK 3 Dante, Traveler of the Burning Abyss Leviair the Sea Dragon Mechquipped Angineer Number 30: Acid Golem of Destruction Number 47: Nightmare Shark Super Quantal Mech Beast Grampulse Temtempo the Percussion Djinn The Phantom Knights of Break Sword Wind-Up Zenmaines
RANK 4 Abyss Dweller Cairngorgon, Antiluminescent Knight Castel, the Skyblaster Musketeer Daigusto Emeral Diamond Dire Wolf Gagaga Cowboy Number 39: Utopia+Number S39: Utopia the Lightning Number 80: Rhapsody in Berserk Number 82: Heartlandraco Number 103: Ragnazero Number 106: Giant Hand Steelswarm Roach
RANK 5: Artifact Durendal Number 61: Volcasaurus Shark Fortress Tiras, Keeper of Genesis Wind-Up Arsenal Zenmaioh +Gaia Dragon, the Thunder Charger
RANK 6: Beatrice, Lady of the Eternal Constellar Ptolemy M7 Gauntlet Launcher Number 24: Dragulas the Vampiric Dragon Number 39: Utopia Beyond+Number S39: Utopia the Lightning Photon Strike Bounzer +Gaia Dragon, the Thunder Charger
RANK 7: Gaia Dragon, the Thunder Charger Mecha Phantom Beast Dracossack Number 11: Big Eye Red-Eyes Flare Metal Dragon
RANK 8: Alsei, the Sylvan High Protector Divine Dragon Knight Felgrand Hieratic Sun Dragon Overlord of Heliopolis Number 23: Lancelot, Dark Knight of the Underworld +Number 84: Pain Gainer ++Number 77: The Seven Sins Number 38: Hope Harbinger Dragon Titanic Galaxy Galaxy-Eyes Cipher Dragon Number 62: Galaxy-Eyes Prime Photon Dragon Number 107: Galaxy-Eyes Tachyon Dragon +Galaxy-Eyes Full Armor Photon Dragon ++Number 95: Galaxy-Eyes Dark Matter Dragon
RANK 9: Phantom Fortress Enterblathnir
RANK 10: Number 81: Superdreadnought Rail Cannon Super Dora Superdreadnought Rail Cannon Gustav Max
| LEVEL 2: Formula Synchron
LEVEL 3: Tatsunoko
LEVEL 4: Herald of the Arc Light
LEVEL 5: Armades, Keeper of Boundaries Hi-Speedroid Chanbara T.G. Hyper Librarian
LEVEL 6: Blackwing - Nothung the Starlight Coral Dragon Goyo Guardian Metaphys Horus Stardust Charge Warrior
LEVEL 7: Black Rose Dragon Black Rose Moonlight Dragon Clear Wing Synchro Dragon Odd-Eyes Meteorburst Dragon
LEVEL 8: Crimson Blader Crystal Wing Synchro Dragon PSY-Framelord Omega Scarlight Red Dragon Archfiend Scrap Dragon
LEVEL 9: Crystron Phoenix Trishula, Dragon of the Ice Barrier Vermillion Dragon Mech
LEVEL 10: Leo, the Keeper of the Sacred Tree
LEVEL 11: Star Eater
LEVEL 12: Ultimaya Tzolkin +Crystal Wing Synchro Dragon +Void Ogre Dragon +Ignister Prominence, the Blasting Dracoslayer
|
Jeśli szukasz konkretnych kart, zacznij od skorzystania z opcji "Szukaj" na forum i zbadaj czy któryś z forumowiczów nie ma danej karty na wydanie, tj. wypisał ją w swoim temacie w dziale "Have". W dziale "Want" stwórz temat z listą kart, których aktualnie szukasz - może ktoś się do Ciebie odezwie. Śledź również "Serwis aukcyjny" i zgarniaj karty na licytacjach. Niekiedy możesz znaleźć tam gotowe talie, bądź ich lwią część na jednej "aukcji".
Jako iż nasze karciane społeczeństwo do dużych nie należy, możliwe że nie dasz rady znaleźć w kraju wszystkiego ze swojej listy potrzeb. Wówczas pozostaje ci zakupienie kart z zagranicy. Dla chcącego nic trudnego.
Gdzie kupować?
Przyszła pora na zakupy? Gdzie w tym momencie należy się udać? Po zakup Structurów oraz niezbędnych akcesoriów takich jak deckbox i protektory na karty odwiedzamy internetowy sklep naszego dystrybutora:
ISA - sklepCo jeśli nie znalazłeś wszystkich kart w Polsce?
Jeśli poszukujesz dużej ilości singli, warto skorzystać z zagranicznych sklepów internetowych takich jak:
YugiohCardMarketYugiohMint,
TrollAndToad,
GameTimeCC,
IDeal808.
Lista mogłaby być znacznie dłuższa. Możesz też znaleźć potrzebne karty u sprzedawców na
ebay.com. Jeśli nie wiesz jak zamówić sobie karty, to na forum znajdziesz napisany przeze mnie poradnik :).
Niekiedy zamówienia organizują też inni gracze i ogłaszają to na forum, można się przyłączyć.
Radzę być ostrożnym przy korzystaniu z allegro.pl. Roi się tam od tanich podróbek, które nie są legalne na turniejach. Oryginalnych kart nie kupisz również na żadnym bazarze oraz kiosku, nie daj się skusić niskiej cenie!
Oryginalny towar znajdziesz również w niektórych sklepach w poszczególnych miastach. Udaj się do działu Yu-Gi-Oh Lokalnie i popytaj ludzi gdzie dostaniesz oryginalne karty w swoim regionie!