Wątek: Poradnik dla początkujących - CO I GDZIE KUPIĆ NA POCZĄTEK  (Przeczytany 37711 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Soul

Poradnik dla początkujących
Co i gdzie kupić na początek?


Czas na inwestycje!

Standardowe pytanie, które pada z ust niemal każdego początkującego to "Co kupić na początek?" i "Ile potrzebuję na to pieniędzy?". Na początek odpowiedź na pierwsze pytanie: na początek nie kupuj nic! Dokładnie ustal co chcesz kupić i sprawdź czy starczy ci na to środków. Niech twoje inwestycje będą przemyślane, nie marnuj pochopnie pieniędzy. Lepiej się poradzić i spędzić trochę czasu na testy i dokładne określenie swoich potrzeb, niż kupić deck, który po miesiącu czasu będziesz chciał sprzedawać, by móc kupić inny.

W Yu-Gi-Oh masz olbrzymi wachlarz możliwości jeśli chodzi o wybór talii. Przy jej doborze musisz zwrócić uwagę na parę aspektów:

1) Grywalność talii: jeśli chcesz osiągać dobre wyniki na turniejach, to ważny jest dla ciebie poziom grywalności danej talii. Zawsze jest pewna ilość talii dominujących, lepszych od pozostałych.

Zajrzyj do działu Deck Strategy, aby przeczytać o najlepszych taliach i zapoznać się z ich standardowymi decklistami, a w temacie State of the Game dowiedz się, co jest aktualnie na topie, a co jest wystarczająco grywalne!

Warto jednocześnie zaznaczyć, że jeśli chcesz być posiadaczem najlepszych talii, to musisz się przygotować na konieczność częstych ich zmian, ze względu na uaktualnianą Forbidden and Limited List (banlistę), która ma na celu osłabiać najlepsze decki danego formatu, aby zapewnić jakąś rotację talii w metagame.

2) Osobiste preferencje: czyli w skrócie: czy styl gry danej talii Ci odpowiada. Jeśli nie posiadasz dużych zapasów gotówki, to najprawdopodobniej pierwszą talią, którą zakupisz, będziesz grał dość długo. Warto, żeby podobał ci się jej styl. Osiągane wyniki są ważne, ale liczy się też zabawa i satysfakcja ze zwycięstw. Dobrze by było, aby Twój wybór nie padł na talię bardzo linearną (abyś mógł rozwijać się jako gracz grając nią), ale też żeby nie była zbyt trudna dla początkującego. Zanim dokonasz zakupu, pograj różnymi taliami, zobacz z którą najlepiej się czujesz.

3) Czynnik cenowy: Nie trzeba wydawać tysięcy złotych, żeby mieć dobry deck. Aby złożyć KOMPLETNĄ i najlepszą z dostępnych talii trzeba co prawda wydać dużo hajsu, ale zwykle niektóre droższe karty da się zastąpić lub pominąć, bo nie są aż tak istotne i nie wpływają znacząco na działanie całej talii. Bez posiadania około 300 złotych ciężko będzie Ci złożyć coś sensownego.

Aby wycenić karty po prostu wpisz ich nazwy w wyszukiwarce na górze strony, znajdziesz tam średnie ceny na rynku amerykańskim i europejskim.


Co kupować?

Na rynku karty można kupić pod różnymi postaciami takimi jak Starter Decki, pojedyncze booster packi, bądź też całe boxy boosterów. Wszystkie te, które wymieniłem dla początkującego, a także ogólnie z ekonomicznego punktu widzenia są nieopłacalne!

Powinny interesować cię jedynie Structure Decki i single.

Czym są Structure Decki? To zestawy 40 kart, powiązanych bezpośrednio z jednym typem talii. Cena pojedynczego nie przekracza zwykle czterdziestu złotych. Karty w nich są tak dobrane, iż zakup trzech sztuk danego Structura od razu daje ci możliwość skompletowania praktycznie gotowego do grania decka. Czasem będzie koniecznie dokupienie pojedynczych kart. W Structur Deckach można znaleźć również tzw. staple, czyli karty, które mogą ci się przydać bez względu na to, jaką talią będziesz chciał grać w przyszłości. Oto przybliżona lista kart, które (na ogół) nie kosztują dużo, a nadają się do bardzo dużej ilości talii:

Maxx "C"
Book of Moon
Dark Hole
Mystical Space Typhoon
Raigeki
Twin Twisters
Upstart Goblin
Bottomless Trap Hole
Compulsory Evacuation Device
Solemn Warning
Torrential Tribute
Vanity's Emptiness

Karty wydawane ostatnimi czasy w Structurach są naprawdę dobre, także wydając niedużą kwotę, będziesz w stanie od razu rywalizować na poziomie, nie staniesz się chłopcem do bicia. Oczywiście Structure Decki można podzielić na te lepsze i gorsze. Te najbardziej aktualne będą w miarę regularnie wymieniane w dalszych postach tego tematu.

Zakup Structure Decków to najprostszy sposób na wejście do gry!

Drugą dobrą opcją na zdobywanie kart jest zakupienie singli od innych graczy lub ze sklepów. To jedyna sensowna opcja gdy chcesz złożyć talię wokół której nie wydano Structure Decka. Jest to raczej konieczność, jeśli porywasz się na najlepsze talie w grze. Tak również skompletujesz swój Extra Deck o którym teraz słów kilka.

Extra Deck jest kluczem do dużej części talii w Yu-Gi-Oh!, bez niego często ani rusz. Przeglądając decklisty na pewno zauważysz, że talie oparte na zupełnie innym typie, mogę mieć bardzo zbliżone do siebie Extra Decki, co wynika z tego, że dużo dobrych potworów Synchro i XYZ jest "generic", tj. składa się je z dowolnego potwora + tunera w przypadku Synchro lub potworów o takich samych poziomach w przypadku XYZ. Niektóre ze stapli XYZ i Synchro niestety trochę kosztują, część dostaniesz jednak za symboliczne 5 do 10 zł. To właśnie skompletowanie Extra Decka pochłonie zapewne najwięcej Twoich funduszy. Karty te jednak na pewno przydadzą ci się jeszcze w trakcie Twojej przygody z Yugim. Dobrze jest mieć zestaw najlepszych kart do Extra Decku na półce. Wówczas jeśli np. Twoja talia opiera się na XYZ Rank 4 i masz do niej pełny Extra Deck + inne staple, możesz niewielkim kosztem złożyć inny deck, który opiera się na korzystaniu z Rank 4.

Do czego zmierzam? Możecie zaoszczędzić i wybrać talię przy której unikniesz potrzeby kompletowania Extra Decka, ale zaprawdę, zaprawdę powiadam Wam: złożenia Extra Decka nie unikniecie, więc kompletujcie, gdy macie ku temu sposobność. Na karty do Extra Decka zawsze jest popyt, więc jak będziecie potrzebować gotówki, to będziecie mogli je sprzedać i odzyskać dużą część poniesionych wydatków.

(kliknij aby pokazać/ukryć)

Jeśli szukasz konkretnych kart, zacznij od skorzystania z opcji "Szukaj" na forum i zbadaj czy któryś z forumowiczów nie ma danej karty na wydanie, tj. wypisał ją w swoim temacie w dziale "Have". W dziale "Want" stwórz temat z listą kart, których aktualnie szukasz - może ktoś się do Ciebie odezwie. Śledź również "Serwis aukcyjny" i zgarniaj karty na licytacjach. Niekiedy możesz znaleźć tam gotowe talie, bądź ich lwią część na jednej "aukcji".

Jako iż nasze karciane społeczeństwo do dużych nie należy, możliwe że nie dasz rady znaleźć w kraju wszystkiego ze swojej listy potrzeb. Wówczas pozostaje ci zakupienie kart z zagranicy. Dla chcącego nic trudnego.


Gdzie kupować?

Przyszła pora na zakupy? Gdzie w tym momencie należy się udać? Po zakup Structurów oraz niezbędnych akcesoriów takich jak deckbox i protektory na karty odwiedzamy internetowy sklep naszego dystrybutora:

ISA - sklep

Co jeśli nie znalazłeś wszystkich kart w Polsce?

Jeśli poszukujesz dużej ilości singli, warto skorzystać z zagranicznych sklepów internetowych takich jak:
YugiohCardMarket
YugiohMint,
TrollAndToad,
GameTimeCC,
IDeal808.

Lista mogłaby być znacznie dłuższa. Możesz też znaleźć potrzebne karty u sprzedawców na ebay.com. Jeśli nie wiesz jak zamówić sobie karty, to na forum znajdziesz napisany przeze mnie poradnik :).

Niekiedy zamówienia organizują też inni gracze i ogłaszają to na forum, można się przyłączyć.

Radzę być ostrożnym przy korzystaniu z allegro.pl. Roi się tam od tanich podróbek, które nie są legalne na turniejach. Oryginalnych kart nie kupisz również na żadnym bazarze oraz kiosku, nie daj się skusić niskiej cenie!

Oryginalny towar znajdziesz również w niektórych sklepach w poszczególnych miastach. Udaj się do działu Yu-Gi-Oh Lokalnie i popytaj ludzi gdzie dostaniesz oryginalne karty w swoim regionie!
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec, 2017, 14:53:41 Izorist »

Regis

Prawda jest taka, że lista stapli obecnie potrafi się zmieniać co dodatek, ze względu na specyficzny rodzaj decków  zgarniających topy w danym momencie.

Tu taka bardzo, bardzo z grubsza lista dla ciekawych:

http://yugioh.wikia.com/wiki/Staple

Izorist

W ogólnym przesłaniu temat jest aktualny, jednak konkrety się trochę przedawniły - UWAGA na (prawdopodobnie) nieaktualne listy stapli (przydatnych kart).

Najbardziej opłacalne do kupienia są w tej chwili poniższe Structure Decki (w 3ech sztukach):

  • Lair of Darkness SD, najnowszy obecnie structure w TCG, niestety nie tak dobry jak Dino czy ABC (podane niżej)

  • Wave of Light SD, zdecydowanie najsłabszy SD spośród wymienionych

  • Dinosmasher's Fury SD, czyli Dino, wraz z podanym niżej ABC najlepszy obecnie SD i tym samym opcja dla nowych

  • SD: Seto Kaiba, czyli ABC, bardzo dobry deck

    Zamiast kupować Structure Decki w pudełkach możesz też znaleźć najważniejsze karty w sklepach sprzedających single lub od użytkowników tutaj na forum (tę opcję szczególnie polecam). Niektóre z nich dawno wyprzedały się ze sklepowych półek i może to być jedyny sposób, żeby je zdobyć.

    Dodatkowo, zanim kupisz cokolwiek polecam pograć trochę online, albo kupić paczkę koszulek na karty, poprosić lokalnych graczy o kupkę niepotrzebnych kart i wydrukować potrzebne karty lub napisać je na kartce i pograć trochę tymi tzw. proxami. Szkoda, gdybyś złożył talię, którą koniec końców nieprzyjemnie Ci się gra.
« Ostatnia zmiana: 26 Maj, 2018, 10:15:27 Izorist »

Link sponsorowany
 

Podobne tematy Yu-Gi-Oh!

  Temat / Zaczęty przez Ostatnio
Ostatnio 12 Lipiec, 2013, 21:53:55
Soul
Ostatnio 13 Lipiec, 2013, 13:07:08
Soul
Ostatnio 31 Lipiec, 2013, 15:08:37
Soul
Ostatnio 11 Czerwiec, 2014, 11:39:00
j4
Ostatnio 30 Grudzień, 2016, 01:31:05
Kanashimi Tomo