Yu-Gi-Oh! TCG Polska

Serce Kart => Yu-Gi-Oh! Teoria => Deck Strategy => Wątek zaczęty przez: jona w 15 Maj, 2022, 15:29:44

Tytuł: [Tier 2] Despia
Wiadomość wysłana przez: jona w 15 Maj, 2022, 15:29:44
D E S P I A
(https://storage.googleapis.com/ygoprodeck.com/pics_artgame/62962630.jpg)

Konami postanowiło wydrukować nowe, lepsze Shaddolle, bo dawno nie było.

Despia to strategia bazująca na przywoływaniu potężnych fuzji, charakteryzująca się elastycznym playstylem z pogranicza mid-range i combo. Jako jeden z nielicznych w ostatnim czasie archetypów, na artworkach nie ma małych dziewczynek, tylko przerażające potwory, co zapewne jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego dominacji w obecnym formacie.

Podstawowe zagrania talii polegają na nękaniu przeciwnika za pomocą Mirrorjade the Iceblade Dragon, która - oprócz bycia przerwaniem w turze przeciwnika - pozwala na generowanie plusów z kart zrzucanych do grobu jako koszt pod swój efekt, np. Albion the Branded Dragon oraz Guardian Chimera, którą wystawiamy w turze przeciwnika za pomocą Branded in Red. Pierwszoturowe boardy są zdywersyfikowane i zaskakująco odporne na standardowe karty "going-second". Deck charakteryzuje się solidną konsystencją dzięki jednokartowym starterom pokroju Aluber the Jester of Despia i Branded Opening, które dają nam dostęp do odświeżonej wersji Shaddoll Fusion - Branded Fusion. Ad Libitum of Despia pozwala omijać restrykcję dla aktywacji efektu Mirrorjade the Iceblade Dragon, Dramaturge of Despia czasami coś zaneguje i atakuje za 3k. Despian Tragedy oraz Tri-Brigade Mercourier generują plusy przy standardowych playach decku, mają też silne interakcje z Gold Sarcophagus lub Allure of Darkness. Branded Lost zmniejsza punkty interakcji z kartami przeciwnika do minimum. Warto też wspomnieć o alternatywnym win-condition decku - wystawienie dwóch kopii Masquerade the Blazing Dragon potrafi samo z siebie ugrać niektóre match-upy.

Engine zazwyczaj wspierany jest przez paczkę Frightfur Patchwork, Edge Imp Chain, Polymerization, która znacznie podnosi ceiling decku i pomaga przebijać się przez przerwania ze strony przeciwnika. Deck może grać również Adventure Tokeny (Rite of Aramesir itd.) lub Crossout Designator jako dodatkową protekcję.

Despia bardzo dobrze radzi sobie z rozmontowywaniem boardów przeciwnika gdy przegra kostkę i zazwyczaj nie mainuje zbyt dużo hand trapów. Najpopularniejsze karty going second w tym decku to Super Polymerization.

Kontry:

Przykładowa deckllista (Andres Torres, YCS Guadalajara 2022 winner):
(kliknij aby pokazać/ukryć)
Tytuł: Odp: [Tier 1] Despia
Wiadomość wysłana przez: Icarus w 15 Maj, 2022, 22:50:46
Fajny artykuł. Nie za długi, taki pryma sort