Wątek: Qliphort  (Przeczytany 2240 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Belizariusz

Qliphort
« 29 Listopad, 2014, 20:59:43 »
+18

  Od momentu powstania nowej mechaniki w naszej karciance wszyscy zadawali sobie jedno pytanie - kiedy to Konami uszczęśliwi nas totalnie broken archetypem opartym na pendulum? Nie musieliśmy czekać długo, w dodatku NECH w końcu zawitały do TCG Qliphorty! Wzięły szturmem top stoły na wszystkich eventach i nie planują oddawać wydartego tytułu decku Tier 1. Ale, o co tak naprawdę chodzi w tych nowych brokenach?

  Sama nazwa Qliphort pochodzi z mistycyzmu żydowskiego - oznacza złe i nieczyste duchy. Archetyp składa się z earth machin o rozmaitych levelach będących jednocześnie kartami pendulum. Deck skupia się przede wszystkim na coturowym plusowaniu dzięki searcherom, okazjonalnych OTKach, umożliwionych przez nową mechanikę i Diska, oraz blokowaniu zapędów oppa dzięki pułapkom typu floodgate (karty niepozwalające przeciwnikowi rozwinąć skrzydeł).

  Na początek warto zastanowić się też nad implikacjami faktu, że wszystkie Qliphorty to pendulumy. Dysponują one skalami 1 lub 9 co pozwalałoby wezwać nam całą gamę potworów, gdyby nie restrykcja naszych pendulumów, która pozwala nam summonować tylko monstery Qli. Oczywiście ograniczenie to można dość łatwo obejść za pomocą kota-figlarza (Performapal Trampolynxa), a konkretnie jego drugiego efektu, który przy pendulum summonie pozwala cofnąć nam drugą skalę do ręki. Uwolnieni od ograniczeń możemy w pełni korzystać z naszego extra decku itp. Dodatkowo mechanika pendulum powoduje 2 rzeczy - łatwość, z jaką qlipho mogą przeprowadzać OTK za pomocą samej tylko skali (jeśli extra deck mają pełen gotowych do rozróby potworów) oraz ich upierdliwość - jeśli nie pozbędziesz się skali lub nie będziesz banishował potów oppa to co turę będziesz musiał walczyć z tymi samymi mobami, które dopiero co zabijałeś :)) .

  Sercem i duszą talii jest Qliphort Scout, który, raz na turę (chyba, że mamy trampolynxa :)) ) za zaledwie 800 LP wyszukuje DOWOLNĄ kartę "qli" (oczywiście poza kolejnym scoutem). Tak, dobrze przeczytaliście. Scout pozwala nam wyszukać wszystko, czego w danym momencie potrzebujemy, od Saqlifice poprzez Qliphort Helix aż do Apoqliphort Towers. Nasz searcher jest tak ważny, że, by z nim zacząć, gramy 3 Summoner's Arty, zwykle 2 Odd-Eyes Pendulum Dragony a także standardowe wzmacniacze konsystencji - Upstart GoblinPot of Duality. Jeśli zaczynamy bez Scouta, lub oberwie on natychmiastową kontrą to zwykle znajdujemy się w nieciekawej sytuacji.

Wtedy jednak możemy użyć innej opcji - Saqlifice. Mimo, że karta ta jest equipem to przez wielu uznawana jest za najsilniejszą w decku. Zmienia nasze potwory w potężne i niezniszczalne w bitwie beatery, pozwala nam traktować je jako 2 trybuty pod Advanced summon (czyli zwykle uwolnić Diska już w drugiej turze :)) ) i, przede wszystkim, spadając do grave'a wyszukuje Qliphorta. Jednak wraz z  banlistą deck bardzo osłabł. Strata saqli utrudnia podstawowe playe w decku jak chociażby normal carriera,  podpięcie saqli i trybut summon Diska w następnej. Oczywistą stratą jest też semi Scouta. Oba hity znacznie osłabiający konsystencję tak stabilnego dotąd decku.



Naszą pierwszą linię stanowią przede wszystkim trzy potwory - Qliphort Carrier, Qliphort HelixQliphort Disk. Dwa pierwsze to jednak przede wszystkim sposób na wpuszczenie naszego main bossa, Diska. Carrier, gdy jest poświęcany cofa potwora do ręki (pozwala ściągać problematyczne karty takie jak Dante, Traveler of the Burning Abyss czy El Shaddoll Winda) zaś Helix niszczy 1 S/T. Prawdziwym czarodziejem jednak jest Disk. Wchodząc na pole poprzez Tribiute Summon pozwala nam wezwać 2 qliphorty z decku, ma wysoki atak i jest odpornym na większość efektów potworów. Zagranie w stylu poświęć Carriera z Saqlificem by wstawić Diska jest prawdopodobnie najmocniejszym power-playem decku, otwiera pole i daje możliwość OTK. Niektórzy gracze używają też Qliphort Shell jednak nie jest on tak popularny i silny jak wyżej wymieniona trójka. Wraz z dodatkiem SECE do lineupu dołączył niezwykle silny Qliphort Stealth gramy obowiązkowo w każdym Qli.  Warto wspomnieć, że każdego z tych potów możemy normal summonować bez trybutów, jednak tak wezwane, jak również po pendulum, mają tylko 1800 ataku i level 4.

  Na osobny akapit zasługuje Apoqliphort Towers. Karta, którą można straszyć małe dzieci przed snem. Odporny na wszystko kloc z 3000 ataku. Praktycznie nie do zdjęcia dla wielu talii. Jednak prawie nikt go nie gra, czemu? Mimo swej niewątpliwej siły wymaga aż trzech Qliphortów pod swój summon, co czyni go częstym deadem a także kartą typu win-more, ponieważ skoro mamy w polu 3 Qliphorty to prawdopodobnie i tak wygramy i żaden killer nam potrzebny nie jest.

  Kolejną wielką siłą nowych Machin są floodgate'y. Karty takie jak Skill DrainVanity's Emptiness są grane w 3 sztukach w większości buildów. Trapy te totalnie gwałcą metę i rogue a naszemu deckowi przeszkadzają maks średnio (a skill drainowi zdarza się wręcz pomagać przywracając nasze poty do oryginalnego ataku). Jeśli chcemy zrobić pusha to zwykle można po prostu odpalić Trap Stun i zniszczyć przeciwnika nie przejmując się naszymi własnymi trapami oraz deffem przeciwnika.

  Qliphort jest deckiem, w którym Extra ma znaczenie marginalne - zwykle nie używamy go przez całe mecze, ponieważ nie pozwala nam na to restrykcja naszych skal. Jednak w razie gdyby okazja do jego użycia była to gracze Qlipho dysponują pełnym rank4 toolboxem wraz z kilkoma r5 (do wezwania z dwóch scoutów).

  Kontry:
-Fairy Wind
-Mystical Space Typhoon
-Spell Shattering Arrow
-Anti-Spell Fragrance
-Number 103: Ragnazero
-Solemn Warning
-Bottomless Trap Hole


TOWERS TURBO

Po wydaniu Wavering Eyes, jednej z silniejszych kart wspierających pendulum w grze, zaczęły powstawać nowe koncepcje Qli, które zamiast trzymać oppa za ryj floodami, chciały trzymać go za ryj największą kartą archetypu Apoqliphort Towers. Tak powstał deck Towers Turbo(9/11 jokes are coming), który skupia się na jednym - wystawieniu Towers jak najszybciej i nie pozwolenie przeciwnikowi na nic. Dlatego też deck gra mnóstwo drawu - upstartów, into the void czy nawet one day of peace, a także Wavering Eyes, który pozwala z łatwością zrobić pendulum summon 3 potworów pod trybut towersa. Dzięki Qliphort Scout wszystko jest możliwe. Sporą rolę odgrywa także Qliphort Monolith, który wypełnia naszą rękę po summonie Wież WTC.

Przykładowa lista:

(kliknij aby pokazać/ukryć)

Przykładowe kontry:
Mecha Phantom Beast Dracossack


Deckprofile jednego z lepszych graczy Turbo buildu:
« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień, 2016, 01:45:05 Izorist »

Frey

Odp: Qliphort
« #1 29 Listopad, 2014, 21:36:56 »
+1
Zacząłeś od złych duchów ale nie rozwinąłeś, a mogło by być ciekawie :P
Poza tym ciekawi mnie lore, bo wydaje mi się, że one odbudowują świat po wielkim resecie. Ale nie znalazłem żadnego lore co do nich.
Poza tym prawie wszystkie, a nie wszystkie qli są pendulami :P
Tak drobnostka ale razi oczy ^^"
Dodatkowo dodałbym, że robienie xyz'ów nie jest zbyt opłacalne, bo pendulumy idą wtedy na cmentarz ;)

Dałbym plusa, gdybyś rozwinął wątek z duchami, albo dał do nich jakieś ciekawe lore (choćby nawet zmyślone, ale mające jakiś sens)

Belizariusz

Odp: Qliphort
« #2 29 Listopad, 2014, 21:45:22 »
0
tyle roboty a nie warto dac plusa, meh:P Akurat nazwa nijak się ma do lore, na które natrafiłem według, którego qlipho to "Antywirus" świata DT, który wykrył szaleństwa Shaddolli i tworzy machiny, które mają się ich pozbyc i odtworzyc spaczone przez dolle potki.

Frey

Odp: Qliphort
« #3 29 Listopad, 2014, 21:51:40 »
0
tyle roboty a nie warto dac plusa, meh:P Akurat nazwa nijak się ma do lore, na które natrafiłem według, którego qlipho to "Antywirus" świata DT, który wykrył szaleństwa Shaddolli i tworzy machiny, które mają się ich pozbyc i odtworzyc spaczone przez dolle potki.
Masz za to plusa ;)

KoU

Odp: Qliphort
« #4 29 Listopad, 2014, 22:22:53 »
0
A na wiki jest napisane jakich demonów interpretacją są qliphorty m. in. Shell to Lucyfer :P

Regis

Odp: Qliphort
« #5 30 Listopad, 2014, 12:45:28 »
+2
Serio już w deck strategy nie daje się plusów, bo zamiast mechanicznego opisu decka nie ma rozwinięcia jego lore? :P xD Spoko art mile podkreślający rakowatość tego archetypu

jona

Odp: Qliphort
« #6 30 Listopad, 2014, 15:50:11 »
0
Serio już w deck strategy nie daje się plusów, bo zamiast mechanicznego opisu decka nie ma rozwinięcia jego lore? :P xD Spoko art mile podkreślający rakowatość tego archetypu

Lepiej wstawić głupi obrazek w temat o banliście, albo mema, wiadomo ;D

Sergio

Odp: Qliphort
« #7 30 Listopad, 2014, 16:17:51 »
+2
Serio już w deck strategy nie daje się plusów, bo zamiast mechanicznego opisu decka nie ma rozwinięcia jego lore? :P xD Spoko art mile podkreślający rakowatość tego archetypu

Lepiej wstawić głupi obrazek w temat o banliście, albo mema, wiadomo ;D

Albo napisać, ze dany deck nie działa ;D

Belizariusz

Odp: Qliphort
« #8 09 Grudzień, 2014, 16:54:19 »
+2


winner YCS. Build raczej standardowy i bardzo prosty.

Miki

Odp: Qliphort
« #9 31 Grudzień, 2014, 07:56:19 »
+4
Yo Flasher miał racje;). Że ludzie którzy znają deck powinni o nim pisać. xD

Belizariusz

Odp: Qliphort
« #10 31 Grudzień, 2014, 17:36:57 »
+14
Yo Flasher miał racje;). Że ludzie którzy znają deck powinni o nim pisać. xD

niewątpliwie gdybym znał się tak jak ty to wspomniałbym o możliwości dwóch normali(i to bez fielda!) na turę i wałowaniu przeciwnika przy każdej okazji ale niestety...

dorzucam lekcje poglądową jak grac/wałowac naiwnych qliphortem :)

« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień, 2014, 17:44:04 Belizariusz »

Belizariusz

Odp: Qliphort
« #11 03 Sierpień, 2015, 17:49:18 »
+2
upnięty o turbo towers Keepo

Link sponsorowany
 

Podobne tematy Yu-Gi-Oh!

  Temat / Zaczęty przez Ostatnio
Ostatnio 04 Sierpień, 2015, 10:01:31
Fifi
Ostatnio 02 Październik, 2015, 13:18:22
Yuri